Dotacja Ministra Rodziny i Polityki Społecznej 2024
Zadanie publiczne „Nowa szansa” realizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne,
Oddział w Myszkowie, zostało dofinansowane z środków Budżetu Państwa, Program Ministra Rodziny i
Polityki Społecznej z zakresu pomocy społecznej: „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom
bezdomnym” - edycja 2024. Celem programu jest: Prowadzenie działań interwencyjnych i
aktywizujących skierowanych do osób bezdomnych. Dofinansowanie 53.000,00, całkowita wartość
inwestycji 60.616,00
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, Odddział w Myszkowie otrzymało dotacje od Wojewody Śląskiego w ramach programu Wpsółpracy Wojewody Śląskiego z podmiotami niepublicznymi w zakresie pomocy społecznej. W ramach projektu dofinansowane zostaną opłaty lokalowe w schronisku dla osób bezdomnych Dom Nadziei w Myszkowie, działania aktywizacyjne.
PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020 [POPŻ] WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 [POPŻ] współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
PO PŻ przyczyniać się będzie do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.
Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu w szczególności:
1.włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,
2.pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej),
3.wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Poza powyższymi działaniami realizowanymi w ramach działań statutowych organizacji, prowadzone będą również działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w formie:
1.warsztatów kulinarnych dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
2.warsztatów dietetycznych i dotyczących zdrowego żywienia,
3.programów edukacyjnych mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
4.warsztatów edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych),
5.inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących wynikające z potrzeb zgłaszanych przez uczestników biorących udział w programie POPŻ.
Dodatkowo, każda z organizacji partnerskich regionalnych (OPR – np. Banki Żywności) i organizacji partnerskich lokalnych (OPL – m.in. organizacje partnerskie Banków Żywności) we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) zobowiązana jest:
1.dostarczać odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mogą skorzystać z działań w ramach projektów EFS oraz pomoc osobom potrzebującym w korzystaniu z takich działań,
2.współpracować z OPS w celu udzielenia pomocy osobom korzystającym ze wsparcia FEAD na drodze do aktywizacji społecznej,
3.oceniać w uzgodnieniu z OPS czy poszczególne osoby objęte pomocą żywnościową wymagają wsparcia aktywizacyjnego oraz informować odbiorców końcowych o możliwościach uzyskania takiego wsparcia ze środków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o możliwości uczestnictwa w konkretnych projektach),
4.kierować osoby zgłaszające chęć korzystania z pomocy żywnościowej do OPS celem oceny w zakresie możliwości objęcia wsparciem aktywizacyjnym.
Pomoc Żywnościowa jest dystrybuowana z Banków Żywności [Organizacja Partnerska Regionalna – OPR] do Organizacji Charytatywnych [Organizacji Partnerskich Lokalnych – OPL].
Wydawanie pomocy żywnościowej w 2023
POMOC ŻYWNOŚCIOWA POPŻ BĘDZIE WYDAWANA od 21 do 23 sierpnia 2023 w godzinach od 9.00-11.00 W SCHRONISKU DLA OSÓB BEZDOMNYCH MYSZKÓW UL.WOLNOŚCI 83 W NASTĘPUJĄCYM PORZĄDKU:
Data
Rejony/pracownicy
21.08.2023
Karina Borczyńska, Anna Kotwas
22.08.2022
Elżbieta Kuc, Małgorzata Duda,
Marcelina Grabińska
23.08.2022
Bożena Kukla ,Dominika Lamch
Sylwia Nowak
Osoby odbierające żywność zgłaszają się najpierw do swojego pracownika socjalnego celem zakwalifikowania. Następnie w wyznaczonym terminie prosimy zgłaszać się do schroniska z dokumentem tożsamości lub upoważnieniem do wglądu .
Prosimy o odbiór żywności TYLKO w wyznaczonym terminie !!!
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, Odddział w Myszkowie, otrzymało dotacje od Gminy
Myszków, na realizację projektu w ramach zadania: „Wspieranie inicjatyw i działań podejmowanych w
zakresie rozwiązywania problemów Alkoholowych wśród mieszkańców Miasta Myszkowa w 2023 r. „ W
ramach projektu prowadzona będzie terapia, aktywizacja zawodowa osób uzależnionych, praca sojalna,
organizacja czasu wolnego, pokrycie kosztów opłat lokalowych.
Dotacja Gminy Myszków
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, Odddział w Myszkowie, otrzymało dotacje od Gminy
Myszków, na realizację projektu w ramach zadania: „Wspieranie inicjatyw i działań podejmowanych w
zakresie rozwiązywania problemów Alkoholowych wśród mieszkańców Miasta Myszkowa w 2024 r. „ W
ramach projektu prowadzona będzie terapia, aktywizacja zawodowa osób uzależnionych, praca sojalna,
organizacja czasu wolnego, pokrycie kosztów opłat lokalowych.
Dotacja Ministra Rodziny i Polityki Społecznej 2023
Zadanie publiczne „Lepsze jutro” realizowane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne,
Oddział w Myszkowie, zostało dofinansowane z środków Budżetu Państwa, Program Ministra Rodziny i
Polityki Społecznej z zakresu pomocy społecznej: „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”
- edycja 2023. Celem programu jest: Prowadzenie działań interwencyjnych i aktywizujących skierowanych do
osób bezdomnych. Dofinansowanie 64.454,40, całkowita wartość inwestycji 73.194,40
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne, Odddział w Myszkowie otrzymało dotacje od Wojewody Śląskiego w ramach programu Wpsółpracy Wojewody Śląskiego z podmiotami niepublicznymi w zakresie pomocy społecznej.
W ramach projektu dofinansowane zostaną opłaty lokalowe w schronisku dla osób bezdomnych Dom Nadziei w Myszkowie, działania aktywizacyjne oraz zakup wyposażenia.